HRAM – Sambata 01.12.2018 la -Parohia Ortodoxa Sfantul Apostol Andrei- Schwäbisch Gmünd

  Biserica noastra are ca Hram -Sfantul Apostol Andrei , praznuit in fiecare an in data de 30 noiembrie iar Biserica in care slujim in fiecare duminica are ca Hram- Sfânta Muceniță Ecaterina sarbatorita in data de 25 noiembrie .

Credinciosii il sarbatoresc in 30 noiembrie pe Sfantul Andrei, unul dintre cei 12 Apostoli ai lui Iisus si considerat de ortodocsi Ocrotitorul Romaniei,  Apostolul romanilor sau Crestinatorul poporului roman.

Anul acesta vom praznui Hramul Bisericii noastre in data de 01.12.2018 chiar de Ziua Nationala a Romaniei .

sfantul-andrei-noaptea-strigoilor-si-a-farmecelor-de-dragoste-419370 (1)

Puteti vizita Galeria foto de la acest minunat eveniment aici :

Galeria foto – Hram 2017

 

Preotul Mircea Neagu

si Parohia Ortodoxa Romana „Sfantul Apostol Andrei” Schwäbisch Gmünd

organizeaza:

SAMBATA , 01.12.2018, Agapa frateasca dedicata HRAMULUI Bisericii .

Acest mare eveniment va avea loc in sala din:

St. Pius Kirche

Kiesäcker Straße 8,

73525 Schwäbisch Gmünd, Germania

unde ne vom deplasa imediat dupa terminarea Sfintei Liturghii ,iar toti cei prezenti vor servi traditionale bucate romanesti .

Programul zilei

10.00 – Sfanta Liturghie

13:30 – Sărbătorirea Hramului Parohiei la sala St. Pius Kirche

– detalii și înscriere la biserică – Details und Anmeldung in der Kirche

Ce este hramul unei biserici?

Orice lăcaş de cult ortodox poartă numele unui praznic împărătesc, al unei sărbători a Maicii Domnului sau a unui sfânt. Auzim vorbindu-se sau scriindu-se, de exemplu, despre Biserica Sfânta Treime, Biserica Înălţarea Domnulul, Biserica Adormirea Maicii Domnului sau Biserica Sfântul Nicolae, ori biserici ale altor sfinţi. Aceasta înseamnă că respectivele biserici sunt aşezate sub patronajul acestor sfinţi, purtându-le numele. Acest sfânt se numeşte cu un termen slavon hram şi biserica îl primeşte odată cu momentul sfinţirii locului pe care ea urmează să fie construită şi, mai ales, în momentul sfinţirii ei. Această lucrare sfântă este cunoscută cu denumirea de târnosire; slujba este rezervată numai episcopului, preoţii neavând voie să o savârşească.

Cum au luat naştere hramuríle de biserică? Chiar de la începuturile creştinismului, credincioşii au înconjurat cu dragoste, veneraţie şi respect pe eroiii credinţei, adică pe sfinţii lor. Din istoria vieţii şi activităţii Bisericii creştine ştim că, în primele veacuri, când crestinişmul apărea ca.o religie nouă în Imperiul roman, s-a înregistrat cel mai mare număr de sfinţi.

Erau toţi cei care, pătrunşi de adevărurile învăţăturii lui Hristos, primeau moartea cu convingerea că prin aceasta se nasc la viaţa cea nouă, viaţa în Hristos. De aceea şi ziua de pomenire a sfinţilor nu este aceea în care s-au născut, ci ziua în care au trecut la cele veşnice, ziua renaşterii lor spirituale.

Creştinii veacurilor primare ale Bisericii, văzând şi seninătatea cu care sfinţii mucenici şi martiri îşi apărau credinţa şi primeau moartea pentru ea, au nutrit simţaminte de admiraţie şi respect faţă de aceşti eroi ai credinţei. Ei au adunat şi au înmormântat cu grijă şi pietate rămăşiţele trupeşti ale celor care mureau pentru Hristos şi se adunau în fiecare an, de ziua morţii lor, în jurul mormintelor, pentru a-i pomeni, prin săvârşirea Sfintei Liturghii şi prin citirea actelor vieţii, faptelor şi pătimirii lor. Când creştinismul a început să se dezvolte în libertate, iar cultul divin să ia amploare deosebită, mai ales din secolul al IV-lea, creştinii au zidit biserici pe mormintele martiritor şi mucenicitor, pentru a le păstra şi mai vie memoria.

Mai târziu n-a mai fost cu putinţă ca orice lăcaş să fie înălţat pe mormintele de sfinţi şi martiri. Astfel s-a luat obiceiul ca orice lăcaş sfânt să fie închinat, dedicat sau consacrat unui sfânt al Bisericii. Aşa cum fiecare creştin primeşte la botez un nume de sfânt, la fel şi o biserică, atunci când se târnoseşte, adică se sfinţeşte de către episcop sau arhiereu, primeşte numele unui sfânt în cinstea căruia a fost zidită şi care de acum o patronează şi o ocroteşte. Este ceea ce numim hramul bisericii. Icoana a cărui hram il poartă biserica se pictează în exterior, pe faţada vestică a lăcaşului de cult; în interior ea apare pe catapeteasmă, în stânga icoanei Mântuitorului. Multe biserici au un hram principal şi unul secundar. Hramul este cea mai mare sărbătoare a bisericii şi se serbează cu mare fast şi solemnitate.